Обов'язкова сертифікація в Україні - це документальне підтвердження того, що виріб відповідає встановленим українським законодавством нормам і системам відповідності.
Поняття «обов'язкова сертифікація» вживають в тому випадку, коли без документального підтвердження якості товару або пристрою, його неможливо ввезти на територію України або для реалізації даного виду продукції необхідний сертифікат відповідності та проведення випробувань.
До товарів, щодо яких застосовується поняття «обов'язкова сертифікація» є електроніка, радіоелектронні пристрої, випромінювальні пристрої, радіоустаткування, засоби і пристрої прийому і передачі даних, засоби зв'язку, радіотехнічна і радіоелектронна продукція і багато іншого, тобто всі пристрої до складу яких входить як мінімум модулі GSM, UMTS, LTE, CDMA, TETRA, DECT, WiFi, ZigBee, Bluetooth, WiMAX, NFC та RFID або M-Bus, M-GSM.
Під обов’язкову сертифікацію підпадають усі пристрої які потрапляють під дію Технічного регламенту радіообладнання від 24 травня 2017 р. № 355 а також Технічного регламенту з електромагнітної сумісності обладнання, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 грудня 2015 р. № 1077 (Офіційний вісник України, 2016, № 2, ст. 72), Технічного регламенту низьковольтного електричного обладнання, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 грудня 2015 № 1067 (Офіційний вісник України, 2015, № 102 ст. 3526).
Таким чином практично всі радіоелектронні пристрої підлягають обов'язковій сертифікації.
Без проведення оцінки відповідності технічним регламентам (сертифікації), даний вид продукції заборонений до розповсюдження і ввезення на території України.
До «добровільної сертифікації» відносять пристрої які не потрапляють під дію вище перерахованих технічних регламентів і не порушують чинного законодавства, але тим не менше повинні мати сертифікат відповідності в супровідній документації для їх реалізації на території України. Але сертифікація таких приладів не є обов’язковою та проводиться добровільно на розсуд постачальника або виробника.
Сертифікат відповідності (відповідність технічним регламентам) – це підтвердження, що виріб пройшов випробування в акредитованому центрі сертифікації, на кожен вид випробувань був виданий протокол про їх проведення, що дає підстави вважати, що даний пристрій відповідає всім нормам і системам відповідності.
З 2018 роками поняття «обов'язкова сертифікація» та «перелік продукції, що підлягає обов'язковій сертифікації» було замінено на «обов'язкову відповідність технічним регламентам», а підставою для цього послужило прийняття Закону України «Про технічні регламенти та оцінку відповідності»
На сьогодні відсутній конкретний список пристроїв, які підлягають обов'язковій сертифікації, проте, згідно з новими ухваленими законам, практично всі товари підлягають оцінці відповідності технічним регламентам.
Таким чином виробнику або імпортеру необхідно скласти Декларацію відповідності із зазначенням усіх технічних регламентів і протоколів випробувань . Джерелом цієї інформації, а також документом, що засвідчує правочинність зазначеної інформації виступає Сертифікат відповідності, тобто Декларація складається на основі Сертифіката.
Обов'язкова Сертифікація скасована, проте в Україні діє обов'язкова відповідність Технічним регламентам.
Держава залишає за собою право вимагати обов'язкового підтвердження відповідності деяких видів продукції державним стандартам і технічним регламентам. Це продукція, виготовлення якої з порушеннями відповідних вимог тягне за собою небезпеку здоров'ю й життю людини.
З 2018 року проведення оцінки відповідності вимогам технічних регламентів стало обов'язковим ( згідно з Законом України «Про технічні регламенти та оцінку відповідності») це стало невід'ємною частиною європейської практики. Якщо вироблена або ввезена продукція потрапляє під дію певного технічного регламенту, її виробник або імпортер повинен надати докази, що продукція відповідає Технічним регламентам тобто надати сертифікат відповідності та протоколи випробувань , на підставі яких буде складена декларація відповідності та інші документи. Без сертифіката використання, експлуатація та розповсюдження такої продукції на ринку заборонено. За дотриманням вимог з виконання закону стежать відповідні органи (Укрчастотнагляд, митні органи та деякі інші). Дізнатися, чи потрапляє ваш пристрій під дію технічних регламентів, можна, просто прочитавши нашу статтю «Перелік товарів, які підлягають сертифікації (декларуванню)» або зв'язатися з нами у будь-який зручний для вас спосіб.
Залишилися запитання? У нас є відповіді!
- Поставити запитання у будь-який зручний для вас спосіб у розділі Контакти.
- Зателефонувати нам та отримати безкоштовну консультацію
Щоб більше дізнатися про нас як потенційного ділового партнера і прийняти рішення про співпрацю, рекомендуємо відвідати деякі розділи нашого сайту. Сподіваємося, ви знайдете відповіді на всі ваші запитання